بهترین روش شستشوی کاتالیزور

بهترین روش شستشوی کاتالیزور چیست؟

خودروهای امروزی، همگی مجهز به کاتالیزور هستند. این قطعه بخش مهمی از سیستم اگزوز است که آلودگی و ذرات کربن آن را به شدت کاهش می‌دهد. کاتالیزورها مونوکسید کربن، هیدروکربن‌ها، اکسیدهای نیتروژن و سایر گازهای خروجی اگزوز را به ترکیبات کمتر مضر تبدیل می‌کنند تا به انسان‌ و محیط‌زیست آسیبی نرسانند. این بدان معنا است که گاهی اوقات ممکن است، خودشان مسدود شوند و نیاز به شستشو داشته‌باشند. اما روش شستشوی کاتالیزور چگونه است؟ از چه موادی برای این‌کار باید استفاده کرد؟ در این مقاله می‌خواهیم بهترین روش شستشوی کاتالیزور را به شما معرفی کنیم. پس تا انتها همراه ما باشید.

بهترین روش شستشوی کاتالیزور

کاتالیزور خودرو چیست و چگونه عمل می‌کند؟

قبل از اینکه بهترین روش شستشوی کاتالیزور را به شما معرفی کنیم، بهتر است کمی بیشتر با این قطعه حیاتی آشنا شوید. استانداردهای آلایندگی و سوخت که توسط سازمان حفاظت از محیط‌زیست تعیین شده‌اند، سختگیرانه و البته درست هستند. حمل‌ونقل، منبع مهم آلودگی در جهان امروز است. کاتالیزور یا کاتالیست، وظیفه کاهش بخارات سمی منتشرشده از خودرو را دارد. داخل محفظه عایق آن، معمولا به شکل یک شبکه لانه زنبوری است که از فلزات گرانبهایی مانند پلاتین، پالادیوم، رودیوم و …ساخته شده است.

این فلزات به‌عنوان کاتالیزور عمل می‌کنند و ترکیبات مضر موجود در دود اگزوز خودرو، مانند مونوکسید کربن و هیدروکربن‌ها را به شکل دی‌اکسید کربن و بخار آب درمی‌آورند. همچنین اکسیدهای نیتروژن که موادی مضر و سمی هستند، در نهایت به اکسیژن و نیتروژن تبدیل می‌شوند. نتیجه این است که گازها و مواد مضر با عبور از مبدل کاتالیزور به گازهای بسیار کم‌خطرتر درمی‌آیند.

چرا شستشوی کاتالیزور نیاز است؟

کاتالیزورها معمولا عمری به اندازه عمر مفید خودرو دارند. اما گاهی اوقات در اثر عوامل مختلف، دچار گرفتگی می‌شوند و کارایی خود را از دست می‌دهند. در چنین شرایطی ممکن است اتفاقات زیر رخ دهد:

 • کنترل ناکارآمد گازهای خروجی از اگزوز خودرو
 • انتشار گازهای سمی و خطرناک در محیط زیست
 • کاهش عملکرد موتور خودرو
 • آسیب به سایر عملکردهای خودرو

چه روش‌هایی برای تمیز کردن و شستشوی کاتالیزور مناسب نیست؟

مطالب زیادی در اینترنت با عنوان بهترین روش شستشوی کاتالیزور وجود دارد، اما همه آن‌ها دقیق و درست نیستند و ممکن است به کاتالیزور و دیگر قطعات خودرو آسیب برسانند. توصیه می‌کنیم از روش‌های زیر برای تمیز کردن و شستشوی کاتالیزور خودرو اجتناب کنید.

ریختن تینر در مخزن بنزین

ممکن است مطالبی با عنوان بهترین روش شستشوی کاتالیزور و رفع گرفتگی آن از طریق ریختن تینر در مخزن سوخت دیده باشید. حلال‌ها در صنعت خودرو استفاده می‌شوند، اما نه به این شکل. عاقلانه نیست که از محصولات غیراختصاصی و محصولاتی که برای خودروها ساخته نشده‌اند، در وسیله نقلیه خود استفاده کنید.

ایده پشت این ترفند این است که حلال‌های موجود در تینر باعث از بین‌رفتن مسدود‌کننده‌های شبکه لانه زنبوری کاتالیزور می‌شوند. اما مشکلی که وجود دارد این است که این محصولات برای گردش در داخل سیستم سوخت خودرو مناسب نیستند. آن‌ها بیش از آن که به تمیزشدن کاتالیزور کمک کنند، به دیگر قسمت‌های سیستم سوخت و بخش‌های دیگر خودرو آسیب می‌رسانند.

ریختن تینر در مخزن بنزین

شستشوی کاتالیزور با اسید

برخی از افراد مبتدی پیشنهاد می‌کنند که بهترین روش شستشوی کاتالیزور، شستشو با اسید است. اسیدی مثل جوهر نمک یا اسید سیتریک، ممکن است به اندازه کافی قوی باشد که رسوبات داخل شبکه لانه زنبوری کاتالیزور را از بین ببرد، اما به‌طور حتم آسیب‌هایی به این قطعه حساس وارد می‌کند که جبران‌ناپذیر است. شستشوی کاتالیزور با اسیدسیتریک یا جوهرنمک، می‌تواند باعث خوردگی قسمت‌های مختلف آن شود و عملکرد کاتالیزور را بیش از قبل مختل کند و آن را از کار بیندازد.

همچنین برخی دیگر، شستشوی کاتالیزور با آب را پیشنهاد می‌کنند که بسیار غیرمنطقی و غیرعقلانی است. زیرا اگر آب وارد کاتالیزور شود، نه‌تنها گرفتگی آن را برطرف نمی‌کند، بلکه موجب زنگ‌زدگی بخش‌های مختلف کاتالیزور می‌شود.

باز کردن کاتالیزور

بدنه کاتالیزور خودرو یا به‌صورت پیچ و مهره است یا روی آن جوش داده شده است. اگر مهارت کافی و ابزار مناسب در اختیار دارید، می‌توانید پیچ‌ها را باز کنید. اما بریدن بدنه کاتالیزور کار عاقلانه‌ای نیست و ممکن است منجر به آسیب‌دیدن اجزای داخلی آن، به‌خصوص شبکه لانه زنبوری شود. بهترین روش این است که به یک مرکز معتبر تعمیر کاتالیزور خودرو مراجعه کنید، تا افراد متخصص، این کار را برای شما انجام دهند.

مرکز تخصصی تعمیر کاتالیزور ما با بهره‌مندی از یک تیم حرفه‌ای و باتجربه و برخورداری از دستگاه‌های پیشرفته و مدرن، از بهترین روش شستشوی کاتالیزور برای تمیزکردن این قطعه استفاده می‌کند تا گرفتگی آن به برطرف شود و هیچ آسیبی به دیگر قسمت‌های کاتالیزور و خودرو وارد نشود. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

بهترین روش شستشوی کاتالیزور کدام است؟

اکنون که با روش‌های نادرست شستشوی کاتالیزور آشنا شدید، در ادامه می‌خواهیم، صحیح‌ترین و بهترین روش شستشوی کاتالیزور خودرو را به شما آموزش دهیم.

بهترین روش شستشوی کاتالیزور کدام است؟

بهترین روش شستشوی کاتالیزور، بدون جدا کردن آن

بهترین روش شستشوی کاتالیزور که نیازی به جدا کردن آن نیست، استفاده از پاک‌کننده‌های مخصوص کاتالیزور است. این پاک‌کننده‌ها همچنین سیستم اگزوز و سیستم سوخت و سنسورهای اکسیژن را به‌خوبی شستشو می‌دهند و تمیز می‌کنند. البته کارشناسان این نظر را دارند که اگر سیستم اگزوز خیلی کثیف یا شبکه لانه زنبوری کاتالیزور خودرو خراب باشد، این تکنیک جواب نمی‌دهد.

برای اطمینان از اینکه این روش شستشوی کاتالیزور، مناسب است یا خیر، با یک چکش یا آچار روی بدنه کاتالیزور ضربه بزنید. البته مراقب باشید که شدت ضربه به اندازه‌ای نباشد که بر روی بدنه آن، فرورفتگی یا شکستگی ایجاد کند.

در صورتی‌که پس از زدن ضربه، صدای غیرمعمول از داخل کاتالیزور شنیدید، ممکن است شبکه لانه زنبوری شکسته شده‌باشد یا رسوبات سنگینی داخل شبکه جمع شده باشد که فقط با جدا کردن مبدل می‌توان آن‌ها را برطرف کرد.

اما اگر صدای عجیبی نمی‌شنوید، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • یک پاک‌کننده کاتالیست باکیفیت و سازگار با وسیله نقلیه خود تهیه کنید. برخی از پاک‌کننده‌ها فقط با موتورهای دیزلی یا بنزینی کار می‌کنند، در حالی‌که برخی دیگر برای هر دو جواب می‌دهند.
 • پاک‌کننده را در باک بنزین خودرو بریزید. برچسب پاک‌کننده، تمام دستورالعمل‌های مورد نیاز در مورد مقدار کافی و مقدار سوختی که باید در وسیله نقلیه داشته باشید را مشخص کرده است.
 • پس از افزودن محلول شستشوی کاتالیزور، خودرو را روشن کرده و حرکت کنید. رانندگی کردن با خودرو، موجب گردش پاک‌کننده در سیستم اگزوز خودرو می‌شود. برچسب پاک‌کننده نشان می‌دهد که برای رسیدن به بهترین نتیجه، چه مدت باید رانندگی کنید.
 • توصیه می‌کنیم با دور موتور بیش از ۳۰۰۰ دور در دقیقه برانید تا مبدل کاتالیزور به اندازه کافی داغ شود و هرگونه گرفتگی و رسوب باقیمانده در آن بسوزد.
 • مراقب دماسنج خودرو خود باشید تا مطمئن شوید که بیش از حد گرم نمی‌شود. اگر فرآیند تمیز کردن و شستشوی کاتالیزور با موفقیت انجام شود، دود اگزوز کمتر، شتاب سریع‌تر و مصرف سوخت خودرو کمتر خواهد شد.

بهترین روش شستشوی کاتالیزور، بدون جدا کردن آن

بهترین روش شستشوی کاتالیزور از طریق جدا کردن آن

اگر با روش اول به نتیجه دلخواه دست پیدا نکردید، بنابراین برای برطرف‌کردن آلودگی و رفع مسدودی شبکه لانه زنبوری، باید آن را از محل نصب شده، جدا کنید. فرآیند جدا کردن کاتالیزور، نیاز به دانش و مهارت کافی دارد. بنابراین اگر تخصص و تجربه‌ای در این زمینه ندارید، هرگز این کار را به تنهایی انجام ندهید. در عوض خودروی‌تان را به یک مرکز تعمیر کاتالیزور ببرید تا در آنجا با بهترین روش شستشوی کاتالیزور، آن را تمیز و عاری از هرگونه آلودگی و رسوب کنند. تیم متخصص و باتجربه ما، کاتالیزور خودروی شما را با بهترین مواد استاندارد، شستشو می‌دهند تا به حداکثر کارایی خود برسد و عمر طولانی‌تری داشته باشد.

سخن پایانی

در این مقاله بهترین روش شستشوی کاتالیزور را به شما ارائه کردیم. توصیه می‌کنیم، هیچگاه از روش‌های غیراصولی، مثل شستشوی کاتالیزور با جوهر نمک یا اسید سیتریک، برای تمیزکردن کاتالیزور خودرو استفاده نکنید. زیرا این روش‌ها نه‌تنها موثر نیستند، بلکه می‌توانند به بخش‌های مختلف کاتالیزور آسیب برسانند تا جایی‌که مجبور می‌شوید آن را تعویض کنید. اگر احساس کردید که کاتالیزور خودرو به‌خوبی کار نمی‌کند، آن را به مرکز تخصصی ما بیاورید تا با دستگاه‌های عیب‌یاب پیشرفته، مشکل را بررسی کنیم و بتوانیم بهترین راهکار را برای تمیزکردن و تعمیر کاتالیزور خودروی شما ارائه دهیم. برای اطلاع از هزینه شستشوی کاتالیزور با ما تماس بگیرید.

9 دیدگاه برای “بهترین روش شستشوی کاتالیزور

 1. فرزاد گفته:

  سلام
  با تشکر از مقاله خوب و تاثیر گذارتون
  من همکار شما تو بخش خودرو های سنگین و راهداری هستم

 2. مهدی گفته:

  سلام وقت بخیر
  این همه زحمت کشیدید مطلب نوشتید بگذریم که بجز هشدار های شستن با مواد نامناسب, بقیه مطالب بیشترش فقط پارگراف پر کردن و وقت کشی بود
  آخرش هم یک مواد و روش مناسب و درست درمان برای شستن کاتالیزور در حالت باز شده معرفی نکردید!!!!

  فقط با گفتن جمله ی …………..کاتالیزور, نیاز به دانش و مهارت کافی دارد. بنابراین اگر تخصص و تجربه‌ای در این زمینه ندارید، هرگز این کار را به تنهایی انجام ندهید. در عوض خودروی‌تان را به یک مرکز تعمیر کاتالیزور ببرید تا در آنجا با بهترین روش شستشوی کاتالیزور، آن را تمیز و عاری از هرگونه آلودگی و رسوب کنند.

 3. وحید گفته:

  فقط حرف مفت زدی اصلا کمکی به من نکرد. به جای این همه مقدمه چینی تو دو خط میگفتی چه جوری کاتالیزور تمیز میشه.

 4. اکبر گفته:

  دمن گرم.خیلی از قصتون خوشم اومد.در ضمن ماشینمم درست شد.خیلی ممنون از زحمات شما و دیگر دستان در کاران این سایت خوب و مفیدتون.واقعا ای ولله دارید.،،،،یعنی لعنت به هرچی آدم حرف مفت زن عین خودت که با دروغاتون فقط وقت مردمو میگیرید و گمراهان میکنید فقط بخاطر سود خودتون.لطفا دیگه هیچ جا زر زر الکی نکن.وگرنه بد خرابت میکنم.ادم،،،،…….

 5. سید مجتبی موسوی گفته:

  سلام مطالب درواقع راهنمایی میکند که کار درست راانجام دهید شرکت سایش زدایان پرشیا که نماینده محصولات زادو اوکراین XADO می باشد دارای محصولات مختلف برای روغن سوزی ابتدایی وانژکتور شوی و…. می باشد دارای تمیز کننده کاتالیست نیز می باشد و محصولات این شرکت بسیار تخصصی و کارآمد می باشد.محصول XB30026 با حجم 250 سی سی و قیمت 395 هزارتومان موجود دارند . تلفن در واتساپ : 09108908069

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

.